Anıtsal Heykeller

0 Comments
Türkiye heykel büst rölyef anıt atölyesi

Anıtsal heykeller Türkiye’de oldukça fazladır.

Anıtsal Heykeller; Büyük Atatürk Anıtı, Çanakkale Savaş Anıtı, 57. Alay Anıtı, Sakarya Anıtı, 15 Temmuz Şehitler anıtlardan bazılarıdır.

Büyük Atatürk Anıtı, Çanakkale Savaş Anıtı, Sakarya Savaş Anıtı, 57. Alay Anıtı, Sakarya Anıtı, 15 Temmuz Şehitler Anıtı gibi tüm Anıtsal Heykelleri ve sanatsal eserleri, Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemize yaptırabilirsiniz.

Cumhuriyet’in İlk Döneminde Heykelleri Yabancılar yapmıştır.

Anıt Heykelleri, şehir meydanlarına dikilen bir kişinin, yahut bir olayın kalıcılığını sağlamak ve sonraki kuşaklara sanatsal ve tarihi değerler bırakmak için yapılan heykellerdir. İslam kültürü ile yetişmiş Türk toplumunda heykele karşı durulan tavır, bu sanat alanının gelişimini engellemiş ve ancak Cumhuriyet Döneminde güzel örneklerini ortaya koymaya başlamıştır. Türk sanatçıları anıt kültürü ile yetişmediği için ve Cumhuriyetin ilk yıllarında plastik sanatlar alanında sanatçı azlığı olduğu için görülen bu ilk anıt heykeller Avrupalı sanatçılara yaptırılmıştır.

Avusturyalı sanatçı Heinrich Krippel, İtalyan sanatçı Pietro Canonica, Alman sanatçı Thorak ve Hanak Cumhuriyet dönemi’nin ilk anıtlarını yapan sanatçılar oldular. Bu heykellerin üretilmesindeki amaç tamamen ideolojik sebeplerden olup ulusal bilinci güçlendirmek ve ülkede yeni düzeni yerleştirmektir. Daha sonraki yıllardaki Anıt Çalışmalarında, Türk sanatçılarımız Nijat Sirel, Nusret Suman ve Kenan Yontunç gibi isimlerin de heykelleri Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yükseldi. Öyle ki bu anıt heykeller Türkiye’nin her yerine yayılarak en ücra köylerdeki Türk halkının dahi benimsemesine ve çocukların Atatürk büstlerini gördükten sonra ilk heykel yapma özentisinin başlamasına neden oldu.

Tekirdağ Anıtları

Hürriyet Abidesi : Hürriyetin ilanı nedeniyle yapılmış bir anıt çeşmesidir. Bugünkü Halk Eğitim Merkezi ile Belediye binaları arasında bulunmaktadır. 1908 yılında Tekfurdağı ( Tekirdağ ) Mutasarrıfı Adanalı Ömer Ali Bey tarafından 2. Meşrutiyetin ilanı üzerine Abide-i Hürriyet adıyla yaptırılmıştır.

Şehitler Anıt Çeşmesi :İlin Türkler tarafından fethi sırasında şehit düşenlerin anısına 1949 yılında Belediye tarafından yatırılmıştır.

Namık Kemal Anıtı : Tekirdağ’da hayata gözlerini açtığı günden, ölünceye kadar kalbi vatan ve hürriyet ateşi ile yanan ve bütün kalpleri aynı ateşle tutuşturan büyük vatan şairimizin doğduğu ev yıkılmış olduğu için yerine meşrutiyet devrinde halkımızın minnettarlık duygularının simgesi olarak dikilen dört köşeli uzun bir mermer sütundur. Eski Belediye Binası yanındaki bu küçük anıtın bir cephesinde alt alta Hürriyet, Adalet, Müsavauhuvvet sözleri yazılıdır.

Atatürk Anıtı : Atatürk 3 Haziran 1936 tarihinde Muratlı ilçesinde yapılan göçmen evlerini görmek üzere Muratlı’ya gelmiş ve bir göçmen evine konuk olmuştur. Buna izafeten o evin bahçesinde bir anıt yapılmıştır. Anıtın üzerinde şöyle yazılmaktadır.

Ey bahtlı göçmen
Unutma üç Haziranı
Yurdun en büyük insanı
Konuk oldu evinize
Sevgi sundu hepimize
3.6.1936 N. T.ÜLKÜ

Atatürk Heykeli: Hükümet konağının önündeki mermer heykelidir. Atatürk’ü başı açık, redingotlu ve normal duruşlu göstermektedir. Heykeltıraş Kenan Ali’nin eseridir. Yine mermer olan kaidesinde Atatürk ‘ün gençliğe hitabesinin son bölümü yazılıdır.

Namık Kemal Heykeli: Hükümet caddesi ile Mimar Sinan caddesi arasında olup, Hükümet konağının karşısındaki Namık Kemal Parkı içindedir. Belediye Başkanı Şevket CİCİOĞLU tarafından heykeltıraş Nusret SUMAN’a yaptırılmıştır.

Atatürk Bulvarındaki Anıt: Cumhuriyetin 50. Yılını kutlama Programı çerçevesinde 26 Ekim 1973 Tarihinde açılmıştır. Başöğretmen Atatürk’ün harf devrimi ve Tekirdağ’a bu amaçla gelişlerini sembolize etmektedir.

Ünlülerin, Anıtsal Heykellerini Yapıyoruz

Anıtsal Heykeller; büst, anıt, rölyef, biblo, şehitler anıtı, park heykelleri, sanat heykelleri, ünlü kişilerin heykelleri, çizgi filim kahramanlarının heykelleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde üretilmektedir.

Atatürk Anıtsal heykelleri, At üzerinde Atatürk heykeli, Traktör üzerinde Atatürk heykeli, Atatürk büstü, anıtı, rölyefi, Atatürk biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri, Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Zübeyde hanım heykeli, Zübeyde Hanım Büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm anıtsal heykeller ve sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Uğur Mumcu heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

İsmet İnönü heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Nene Hatun heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Aşık Veysel heykeli, büstü, Atatürk Anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Heykeller Büstler

Kazım Karabekir heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Akyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Adnan Menderes anıtsal heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Düşünen Adam heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Alparslan Türkeş heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Bülent Ecevit heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi anıtsal heykeller ve tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Ömer Halisdemir heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Nazım Hikmet heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Namık Kemal anıtsal heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Nasrettin Hoca heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Hacı Bektaş-ı Veli heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Çanakkale savaşının önemli ismi, Seyit Onbaşı heykeli, büstü, anıtsal heykeli, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Adile Naşit heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Kemal Sunal heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Tarık Akan heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Süleyman Seba heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm anıtsal heykeller ve sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Ayyıldız Heykel

Masal parklarına, çizgi filim karakterleri, şirinler, Gargamel, Firet Çakmaktaş Ailesi, dinazor oyun gurupları heykelleri, beyaz atlı prens, Pinokyo, süt sağan kadın ve inek heykeli, boğa heykeli, kral kraliçe heykeli, keloğlan heykeli, kağnı arabası heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi, saat kulesi gibi tüm anıtsal heykelleri ve sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

 

Anıtsal Heykeller
Anıtsal Heykeller
Mustafa Kemal ATATÜRK
Anıtsal Heykeller
Anıtsal Heykeller
Anıtsal Heykeller
Anıtsal Heykeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir