Heykel Oyun Evi

0 Comments
Heykel oyun evi

Heykel oyun evi, parklarda çocukların içine girip oynaması için masal parkı, oyun eğlence merkezi, millet bahçesi ve kent parklarda yapılır.

Belediyelerin parkları, siteler, bloklar, tatil siteleri ve piknik alanlarında, heykel oyun evleri tercih edilmektedir. Heykel oyun evleri yere, ağaca, kaide üzerine ve uygun bulunan her yere sabitlenebilir. Heykel oyun evleri tasarım çeşitlerine göre, çocuk oyun kaydırağı, tahterevalli, ve salıncak olarak da tasarlanabilir.

"<yoastmark

"<yoastmark

Heykel Oyun Evleri Yapısı

Yapısal olarak heykel oyun evleri, genelde polyester malzemeden yapılır. Demirden yapılan heykel oyun evlerinde zamanla paslanma ve çürüme olacağından, tetonos olma riskini taşımaktadır. Polyester ise metal malzeme olmadığından tetonos riskini taşımaz. Ayrıca polyesterden heykel, büst, anıt, duvar rölyefi ve bibloların dökümü yapılmaktadır.

Ölçüler Nasıl Belirlenir?

Heykel çocuk oyun evleri, yapılacağı alanın ölçülerine ve doğal yapısına göre hazırlanır. Ölçüler, çocuk sayısına ve konulacak alanın büyük veya küçük olmasına göre değişiklik gösterir. Yapım aşamasında, özellikle polyesterin kalın uygulanması gerekmektedir. Oyun parklarında genellikle çocuklar bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile oyun gruplarında eğlenerek oynarlar. Oyun grupları gibi, heykel oyun evleri de sağlam yapısı ile dayanıklı olmalıdır.

Yapım Aşamaları

Polyester malzeme özellikle kalıp kullanımına çok uygundur. Bu sebeple heykel oyun evlerine tasarıma göre çeşitli şekiller verilebilir. Bal kabağı, çatılı ev, kale ev, kule ev, tabak ev, mantar ev gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bilgisayarda tasarlanabilen yada fotoğrafta görülen figürlerden heykel evler yapılabilir.

Oyun Parkı Uygulamaları

Mevcut oyun parklarına da heykel oyun evleri yapılabiliyor. Özellikle salıncak ve kaydırak uygulamalarına heykel oyun evleri montajı yapılabilmektedir. Kimi oyun guruplarında çatı şeklinde heykel oyun evi görünümü verilebilmektedir. Büyük bir heykel oyun evinin içine oyun gurupları da montajlanıp güzel bir görünüm de sağlanabilir. Bu sayede halka açık parklar yağmurdan etkilenmeyecektir.

Heykel Oyun Evleri Boyası

Heykel oyun evleri boyama işi başlı başına bir sanattır. Bu sebeple boyaların akrilik, selülozik, plastik toz gibi yapısının yanı sıra renginin seçimi de önemlidir. Kullanılacak boyaların yapısı ve uygulanması, kullanılacak yüzeye göre değişiklik gösterirken, renk seçimi ise ortam rengine ve yapılacak heykel evin şekline göre, farklılık gösterir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir