Büst Kaidesi

0 Comments
Büst Kaidesi

Büst kaidesi; büstü yüksekte tutan mermer metal, polyester gibi dayanıklı malzemelerden imal edilir. Büst ölçüleri 100 ile 150 cm arasındadır.

Konumlandığı Alanlar

Büstlerin konumlandığı yerler; özellikle ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü saygı ve anma düşüncesi ile hareket edilerek, devlet kurumlarının çoğunun önünde yer almaktadır. Büstlerin genellikle yer aldığı yerleri sayacak olursak, Milli Eğitim Müdürlükleri, okullar, il ilçe emniyet müdürlükleri, Askeri birlikler, Jandarma Komutanlığı, Cumhuriyet Savcılığı, Askerlik Şubesi, ilçe Müftülüğü Gençlik Spor Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, Özel İdare Müdürlüğü,  Mal Müdürlüğü, Vergi Dairesi, Kadastro Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Sağlık Grup Başkanlığı, Devlet Hastanesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, TREDAŞ İşletme Müdürlüğü, TEKEL İşletme Müdürlüğü, Kütüphane, Meteorolji Müdürlüğü, Postane İşletme Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü, Orman Bölge Şefliği, Basın İlan Kurumu, İl özel idare, Bankalar ve daha yüzlerce devlet kurumu ve özel kurumlarda bulunmaktadır.

Büst Kaidesi Ölçüleri

Büstlerin ölçüleri genellikle 75 yükseklik, 45 tabanı veya 70 yükseklik 35 taban ölçüsü olarak karşımıza çıkar. Daha küçük yapılan büstlerde vardır. Büst kaidesi tabanda 80 cm başlar üst kısımda 50 cm gibi olur. Büst kaidesinin ,kare şeklinde olması, görüntü açısından daha estetiktir.

Kullanılan Malzemeler

Büstler polyester, bronz, pirinç gibi dayanıklı malzemelerden yapılır. Kalıptan iyi çıkmadığı ve maliyeti oldukça fazla olduğu için günümüzde büstler polyester malzemeden yapılmaktadır.

Büst kaideleri beton, mermer, demir, pleksi kaplama, polyester kaplama, panel, pleymut kereste gibi dayanıklı malzemelerin biri yada birkaçı birleştirilerek yapılabiliyor.

Büst kaidelerine genellikle büstü yapılan ünlü kişinin kısaca hayatı önemli sözleri ile doğum ve ölüm yılı gibi bilgiler yazılabiliyor.

Büst Kaidesi 1
Büst Kaidesi

Büst kaidelerinin, büstü korumak açısından çok faydası vardır. Kaide sayesinde büst bir metreden daha fazla yüksekte durur. Yüksekte duran büst dış etkenlerden korunmuş olur. Görsellik açısından büstün yüksekte olması çok önemlidir. Kaidenin yükseltmesi ile insanların göz hizasında olan büst, uzaklardan görülür.

Ülkemizde başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü olmak üzere, annesi Zübeyde hanım, sonrasında siyasetçiler devlet adamları ve tarihe yön veren insanların büstleri yapılmaktadır. Kısaca sayacak olursak, Alparslan Türkeş, Bülent Ecevit, Mehmet Akif Ersoy, Fatih Sultan Mehmet, İsmet İnönü, Aşık Veysel, Necmettin Erbakan, Naim Süleymanoğlu, gibi tarihe damga vurmuş isimlerin büstleri yaptırılmıştır.

Ayyıldız heykel atölyesi olarak; Atatürk Büstü ve tüm ünlülerin büstleri ile kaidelerini, istenilen ölçülere göre imal ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir