Atatürk Köşesi

0 Comments
Atatürk Köşesi

Atatürk köşesi, yasaya göre, Milli Eğitim

Bakanlığı’nın istediği gibi tasarlanıp, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına yapılır. Atatürk Köşesinde Atatürk Maskının sağında ve solunda gençliğe hitabe, istiklal marşı, devrimlerinin olduğu yazılar, madalyonlar ve resimler de bulunabiliyor.

Atatürk köşelerinin istenilmesindeki amaç, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, yeni nesillerin çocukluktan itibaren tanımasını sağlamaktır. Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir uygulama ile çok doğru bir yaklaşım sergilemiştir.

Atatürk köşeleri ile ilgili yönetmelikte, detaylar açık ve net bir şekilde açıklanmıştır. Yönetmelikte geçen cümleler;

   Atatürk köşesi

             MADDE 8 – (1) Kurum binalarında;

             a) Özel okul öncesi eğitim kurumlarında, eğitim etkinliklerinin yapıldığı alanların dışında uygun bulunan bir yerde, Atatürk inkılâp ve ilkelerini içeren anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde Atatürk Köşesi düzenlenir.

             b) Özel ilköğretim okullarında Atatürk köşesi, okul binasının girişinde, uygun bir yerde temiz, düzenli, Atatürk’ün hayatını, inkılâplarını yansıtacak ve anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenir.

             c) Özel ortaöğretim okulları ile diğer özel öğretim kurumlarında, yönetimin bulunduğu binanın girişinde kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulur. Atatürk köşesine zeminden yüksekte, Atatürk’ün büstü veya maskı konulur. Atatürk’ün fotoğrafı, Türk Bayrağı, İstiklâl Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi uygun biçimde asılır. Atatürk köşesinde madalyon, gravür, fotoğraf, Atatürk’ün eğitimle ilgili sözleri ile kitap, tablo ve levhalara da yer verilebilir.” denilerek, her yönü ile Atatürk köşesinin nasıl kurgulanacağı anlatılmıştır.

Atatürk Köşesi
Atatürk Köşesi

Benzerlik Önemli

Atatürk köşeleri çeşitli firmalar tarafından farklı tasarımlarla satışa sunulmuştur. Atatürk köşeleri yaptırırken yada satın alırken, Atatürk maskının benzerliğini dikkate almak gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün maneviyatına saygı, en çok benzeyen heykel büst ve mask satın almakla gösterilebilir. Atatürk Maskının boyutları uzaktan bakılacağı dikkate alınarak, gerçek yüz ölçülerinden azda olsa büyük olabilir. Renk uyumuna da dikkat edilmelidir.

Atatürk köşelerinde genelde Atatürk maskı sağ ve solda gençliğe hitabe ve İstiklal marşının sözleri yer almaktadır. Devrimlerini inkılaplarını anlatan yazalar resimler madalyonlarda Atatürk köşelerinde bulunabiliyor.

Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesi’nde her isteğe göre, göze hitab eden farklı tasarımlarda Atatürk köşeleri, imal edilmektedir.  https://www.instagram.com/ayyildizsanat/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir