Heykeller Mesaj Verir

0 Comments
Heykeller Mesaj Verir

‘’Heykellerimle insanlara mesaj vermek istiyorum’’

Yaptığı eserleri ile halkın ilgisini çeken Ressam ve aynı zamanda Heykeltıraş Erkan Akyıldız, gazetemize özel sorularımızı yanıtladı.

Heykeller Mesaj Verir: Yaptığı eserleri ile halkın ilgisini çeken Ressam ve aynı zamanda Heykeltıraş Erkan Akyıldız, gazetemize özel sorularımızı yanıtladı.

Çerkezköy Atatürk Caddesi’nde bulunan ‘Kitap Okuyan Adam’ heykelinin heykeltıraşı Erkan Akyıldız, gazetemize özel röportaj verdi. Heykelleri ile toplumsal mesaj verdiğini belirten Akyıldız, ‘’Kitap okuyan adam heykelinde günümüz teknolojisi cep telefonuna insanların yoğunlaştığını gördüğüm için aslında kitap okumanın cep telefonuyla saatlerce vakit geçirmekten daha faydalı olacağını düşünerek cep telefonlarına inat kitap okuyan adamlarda var, sende kitap okumalısın anlamında mesaj vermek istedim ve başarılı oldu.’’ dedi.

Heykeller Mesaj Verir

Merhaba Erkan Bey, öncelikle okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Erkan Akyıldız, 1980 Çerkezköy doğumluyum. 2008 Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunuyum. Resim alanında yüksek lisans yaptım. 7 yıl Çanakkale’de 3 Yıldır Çerkezköy’de heykeltıraşlık yapıyorum.

Kitap okuyan adam özellikle çok ilgi gördü. Böyle bir proje nereden aklınıza geldi?

Sanat bir toplumun kültürel ve sosyolojik olarak hangi yönde ilerleyeceğine önemli bir pay sahibidir. Kitap okuyan adam heykelinde günümüz teknolojisi cep telefonuna insanların yoğunlaştığını gördüğüm için aslında kitap okumanın cep telefonuyla saatlerce vakit geçirmekten daha faydalı olacağını düşünerek cep telefonlarına inat kitap okuyan adamlarda var, sende kitap okumalısın anlamında mesaj vermek istedim ve başarılı oldu. Heykeli yerleştirdiğimiz ilk ayda sosyal medyada on binin üzerinde paylaşım oldu. Bu demek oluyor ki on binlerce insan bu mesajı almış. Bu eserim etkili bir sanatsal iletişim olarak tarihe geçti.

Heykeltıraş olmaya nasıl karar verdiniz?

Ben de her çocuk gibi çamurdan adamlar uçaklar yaparak ve ders kitaplarının köşelerine resimler çizerek başladım, diğer çocuklardan tek farkım ben bunları saatler boyu usanmadan yapabiliyordum ve bundan büyük bir keyif alıyordum. Kara kalem çalışmalarım ilk ve ortaokuldayken ilgi görüyordu ve etrafımdakilerin dikkatini çekiyordu. Birçok arkadaşımın veya sevdiklerinin portrelerini yapıp onlara hediye etmişimdir. Sonra üniversitede güzel sanatlar okumak istedim Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde okudum. Okulda hocalarımın da yardımıyla kendimi iyice geliştirdim. Sonra heykeller yapmaya başladım.

Sizce ülkemizde heykeltıraş yetişiyor mu?

Belli bir ölçüde yetiştirilmeye çalışılıyor diyebiliriz, en başta söylediğim gibi ben güzel sanatlar resim mezunuyum, sadece resimle kalmadım kendimi geliştirmek için elimden geleni yaptım ve heykel alanında çok fazla pratik yaparak belli bir noktaya geldiğimi düşünüyorum. Gençler diplomanın her şeyi çözdüğünü düşünüyor ve okul hayatı boyunca kendilerini geliştirmek için pek fazla bir şey yapmıyorlar, oysaki insanın tek rakibi kendisidir, her zaman bir önceki çalışmalarından daha iyisini yapmayı denemeleri gerekir. Tabi ki aynı zamanda bu iş yetenek işidir de. Sadece yetenekte yetmiyor teorik pratik bilgide olması gerekir.

Çevrenizde gördüğünüz heykelleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu işin hakkını vererek yapan birçok okullu ve alaylı heykeltıraş var, bir yandan da hiç alakası olmadığı halde heykel yapıyormuş gibi davranıp bu sanatı lekeleyenler de çok sayıda. Sizin iyi güzel olmuş dediğiniz heykeller de çok sayıda kusur gösterebilirim. Böyle değil şöyle olsa daha güzel olurdu diyerek size öneride bulunurum sizde benim gördüğüm hataları görürsünüz. Ben yaptığım işlerin mükemmel olması için elimden geleni yapıyorum ve değerlendirmesi için de takdiri halkımıza bırakıyorum, onlarda gerekli ilgiyi ve beğeniyi gösteriyorlar.

Halkımızın heykele bakışı nasıl?

Genel olarak halkımızın heykele bakışının olumlu olduğunu düşünüyorum. Özellikle sokak heykellerinde çocuklardan aldığımız güzel geri dönüşler bizi çok mutlu ediyor. Aynı zamanda çocukların heykelin içeriğindeki mesajı da alıp kültürel olarak doğru yolda ilerlediklerini de düşününce biz kendi adımıza çok mutlu oluyoruz.

Çerkezköy’de yaptığınız eserler nelerdir?

Kitap okuyan adam, Kemancı kız ve çocuklar, Spor yapan adam, Alparslan Türkeş, Ecevit, Zübeyde Hanım, Türkan Saylan, Ömer Halis Demir, 5 metrelik Atatürk heykeli, okullara Atatürk büstleri hatırladıklarım bunlar.

Heykeller Mesaj Verir

Heykeller Mesaj Verir: Benim aklım projelerle dolu, önemli olan bunları nerede ve ne zaman hayata geçirecek olduğumuz. Öncelikle doğup büyüdüğüm Çerkezköy’üme çok güzel ve keyifli işler yaptığımı düşünüyorum, aynı zaman da Trakya’mın güzel illeri ve çevre illerimiz Kapaklı, Çorlu, Ergene, Tekirdağ kısacası doğup büyüdüğüm topraklara görsel güzellikler katıp, yaşadığımız çevrenin havasını heykellerimle değiştirip insanlarımıza mesajlar vermek istiyorum.

Sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederiz. Umarız ilerleyen zamanlarda yeni projelerinizi görmeye devam ederiz.

Gazetenizde bana yer ayırdığınız için ben teşekkür ederim. Yeni projelerle görsel zenginliklerle halkımızı buluşturacağım.

 

Etiketler: Çerkezköy belediyesi heykel, kapaklı heykel Çorlu heykel,Trakya heykel, Çorlu sanat, Çerkezköy sanat atölyesi,

Çorlu belediyesi büst, Atatürk büst, Çerkezköy büst, Kapaklı belediyesi, Atatürk büstü, Kırklareli heykel, Saray belediyesi heykel,

Büst yapımı, Trakya büst yapımı, Türkiye heykel,Heykel yapımı, anıt yapımı, İstanbul belediyesi heykel,

İstanbul büst, Ankara heykel, Ankara büst, Vize,Vize büst, Pınarhisar belediyesi heykel, Süleymanpaşa heykel,

Tekirdağ büyükşehir belediyesi heykel, Tekirdağ büst, Süleymanpaşa belediyesi anıt, Lüleburgaz Belediyesi heykel büst boyama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir