Silikon Heykeller

0 Comments
Silikon heykeller

                Silikon Heykeller

Silikon Heykeller, Heykeli yapılan insanın, aynı vücut ölçülerinde ve istenilen kompozisyondaki kıyafet ve aksesuarlarla birlikte yapılır.

Silikon heykeller gerçekçi ten hissi, saçları,dokusu ve rengi verilmiş silikonla ve özel kimyasal malzemelerle yapılan heykeldir.

Maliyetlidir

Diğer heykellere göre daha çok işçilik ve malzeme maliyeti olan silikon heykeller, gerçek insan görünümünde ve ten yapısındadır.

Bu tip heykel çeşidi, yapımı profesyonel heykeltraşlar ile yapılır.

İşçilik bakımından diğer heykellere göre daha zahmetli olan Silikon heykeller, kimyasal malzeme bakımından da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Ten yapısı gerçek insana benzeyen, saç, kaş, sakal, bıyık yapısı olarak genellikle gerçek insan saçı kullanılır. Saç, sakal, bıyık, kaş gibi gerçek insandan alınan örnekler, tek tek heykelin yüzüne uygulanır. Bu süreç aylarca zaman alabiliyor. Kafa ile gövde görsele göre değişik uygulamalar gerektirebilir. Mesela oturan bir görsel var ise kafa kollar ve ayaklar yapılır. Kafa kollar ve ayaklar dışındaki kısım ise yapılmaz sadece giysi ile örtülür.

Kimyasalların Yapısı

Heykeli yapılacak görsel, bu konuda çok önemlidir. Heykel yapımına başlamadan önce tüm kimyasal malzemeler hazır olmalıdır. Ayrıca heykeli yapacak heykeltraş, kimyasal malzemelerin tepkimelerinden iyi anlamalıdır. Kullanılacak kimyasalların yapısı, bu sebeple çok önemlidir.

Her heykeltraşın yapabileceği bir iş değildir, aşırı derece tecrübe isteyen bir iştir. Türkiye’de bu işi yapacak heykeltraş sayısı, bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar azdır. Maliyetli bir iştir. Son zamanlarda devlet kurumları özellikle de belediyeler, müze evleri yapma konusunda başı çekmektedirler.

Silikondan yapılan heykeller genelde müze evlerinde kullanılmaktadır. Bu işe yıllarını vermiş heykeltraşlar aylar hatta yıllar süren çalışmalar sonucunda bu heykelleri bitirirler.

Yurt dışında yine bu alanda iyi çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle Avrupa Müzelerinde bu tarz Silikondan yapılmış heykellere, sık rastlanılmaktadır. Silikondan yapılan heykellerin ülkemizde çoğalması, Avrupa Müzelerini gezen devlet adamlarımız sayesinde diyebiliriz. Oradan ilham alındığı söylenilebilir.

Ülkemizde sanata verilen önem her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple heykel çeşitleri de artmaktadır.

Ayyıldız Heykel Büst Biblo ve Sanat evi atölyemizde, silikon heykeller uzman heykeltraşlar tarafından, bire bir ölçülerde yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir