Heykeltraşlık Tekniği

0 Comments

Heykeltraşlık Tekniği, Heykeltraşlar yapacakları yapıtların, balmumu yada çamurdan üç boyutlu küçük bir örneğini yaparlar. Sonra istedikleri büyüklükte bir modelini hazırlarlar. Model çamur bu çamurları tutturmak için de, içine “Armatu” denilen tutturma demirleri yerleştirilir.

Heykel Yapımı

Çamur kurudukca çatladığı ve hacmi değiştiği için, onu daima ıslak bez yada çuval parçaları ile sararak korumak lazımdır. Sanatkârlar, çoğu zaman taş veya mermer oyma işi bitinceye kadar, çamur modelin çatlayıp bozulacağını düşünerek alçıdan aynını dökerler, alçı model hazırlandıktan sonra «Puantometre» ile ölçerek, oyma isini yaparlar. Yapıt, tunca dökülecekse çamur modelden alınan dişi, kalıplara eritilmiş tunç dökülerek meydana getirilir.

Çamurdan Hazırlanır

Bu tekniğe ek olarak önce çamurdan heykel hazırlanır. Sonra alçı, silikon yada benzeri malzeme ile çamur kalıba alınır. Sonra polyestere dökülür. En son olarak heykel demirler ile  birleştirip, zımparalama ve  boya yapılıp, hazır hale gelir.

Heykeltraşlık Tekniği
Heykeltraşlık Tekniği
Heykeltraşlık Tekniği

Mekanla Uyumlu Olması Gerekir

Heykel, sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş üç boyutlu formlara denir. Heykel temelde mekanın kapsanması, kavranması ve mekan ile ilişki kurulması ile ilgilenir.

Genellikle ünlü ve tarihe yön vermiş  insanların, hayvan ya da nesnelerin heykelleri yapılır.

Taş ve ahşap gibi malzemelerden yontularak yapılabileceği gibi; kil, balmumu gibi ara malzemelerden modellenerek, bronz ve tunç gibi metallerden dökülebilir. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır.

Heykeltraşlık Tekniğinde iyi bir heykelin, anıtın yada büstün ortaya çıkabilmesi için, yapılacak heykelin görseli ve heykeltraşın deneyimi çok önemlidir. Heykeltraş hangi teknikte daha fazla uzmansa o alanda çalışır. Bu sayede güzel eserler ortaya çıkar. Aksi halde korku filmi gibi yüzü, gözü berbat olan heykeller, maalesef meydana getirir.

Heykeltraşlar

Ülkemizde iyi heykel yapan heykeltraşlar bulunmaktadır. İyi heykeltraşların sayısı, bir elin beş parmağını geçmez. Konusunda uzman olduğu heykeltraşlık tekniğini kullanıp diğer alanlarda faaliyet göstermeyen heykeltraşlar, kaliteli eser meydana getirme konusunda daha başarılıdırlar.

Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesi olarak, 2012 yılından bu yana Heykel, Büst, Rölyef, Anıt Biblo ve benzeri sanat ürünleri imalatını, konusunda uzman heykeltaşlar ile yapıyoruz. Sitemizde yaptığımız işlerin yer aldığı örnek görselleri bulabilirsiniz. Müşterilerimizin isteğine göre fotoğraftan heykeller, rölyefler yapıyoruz. Konuyla ilgili geniş bilgi almak için sitemizde yer alan, 0282 726 3434 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir