Rölyef Nedir?

0 Comments

Rölyef Nedir? Rölyef: Fransızca kökenli bir kelimedir. Yüzey üzerine yapılan, yükseltme ya da çökertmelere rölyef (kabartma) denir.

Genellikle tarihi yapıların veya insan figürlerinin, modele uygun malzemelerle tabloya boyut vererek yerleştirilmesi anlamına gelir.

Kabartma, ışık alan ve almayan yönlerin belirtme derecesine göre; alçak, orta, yüzey olarak şekillenir.

Rölyef Nedir?
Rölyef Nedir?
Rölyef Nedir?

Rölyef Çeşitleri

       Alçak ve yüksek olmak üzere rölyefler ikiye ayrılır. Alçak kabartma ; yüzeyden çok az ayrılan kabartmadır. Madalyon, para vb. şeylerde görülen kabartmalar bu şekildedir. Yüksek kabartma; yüzeyden oldukça yükselen kabartmalardır. Yapılan çalışmalar daha çok “ Yüksek rölyef” esasına uygundur.

      Eski Türk evleri, Camiler, Yöresel taş evler, Çeşmeler, Saraylar, İç mekanlar, Eski tarihi sokaklar, İnsan figürleri, Yazıların belirtilmesi ve bunlar gibi istenilen figürler yapılır.

                                                  Kullanılan Malzemeler

       Karton, mukavva, kırmızı kalem, silgi, cetvel, silikon, şeffaf bant ahşap kaplama (gül, ceviz, maun vs.) , düz ince ve desenli mantar, asetat, dantel, gübür, fisto, kurdela,ince tel,boncuk,makas,maket bıçağı,sarı yaldız kağıt,beyaz tutkal,alçı, polyester cam elyaf karışımı gibi rölyef malzemeleri çalışılacak modele göre çeşitlilik gösterir.

                                                    Kullanıldığı Alanlar Nelerdir ?

       Rölyef (kabartma), mimaride süsleme olarak, süs eşyaları, kuyumculuk, resim , heykeltıraşlık, teknik resim gibi sanat dallarında kullanılır. Kabartma, sanat kolları dahil endüstri, tarım ve günlük hayatta da kullanılır. Reklam amaçlı esnaflar dükkanlarına boğa, çiçek, bisiklet gibi rölyefler yaptırmaktadırlar.

                                                 Sanatta Farklı Bir Boyut : Rölyef

       Rölyef sanatta farklı bir boyuttur. Çalışma aşamalarında zaman zaman resimlerle ,heykeltıraşlıkla ve mimarlıkla bütünleşir. Çeşitlilik içerdiği için insanı ve ruhunu sıkmaz.Değişik sanat dallarında da bilgi edinme olanağı sağlar.

       Oldukça zengin eski mimari yapılarımız,eski Türk evlerimiz, camilerimiz, sokaklarımız, çeşmelerimiz rölyef ile ruh kazanır.

       Malzemeleri kolay bulunabilen , fazla masraf gerektirmeyen ancak çok ince çalışılması gereken bir branştır.

                                             Günümüzde Rölyef (kabartma) Sanatı

       Kabartma sanatındaki geçmişi antik Yunan’a ve daha öncesindeki Anadolu Uygarlıklarına kadar dayanan Türkiye , bu köklü mirasını bir çok kabartma sanatı dalında devam ettirmektedir. Bu kabartma sanatı dallarından Türkiye ‘de en sık yapılanlardan birisi, bakır kabartmasıdır. Günümüzde Valilik, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü, Okullar gibi Kamu kurumlarının içine, Mustafa Kemal Atatürk ve tarihe damgasını vurmuş, diğer Türk büyüklerinin Rölyefleri yapılmaktadır. Polyesterden dökülen Rölyefler son yıllarda, daha çok yapılmaktadır.

Boğa Rölyefi

Boğa Rölyefi dekor niteliğinde kullanılıyor. Tamamen duvar heykeli olarak, heykeltraşlar tarafından yapılmıştır. İstenilen renkleri vardır. İstenildiği taktirde, her mesleğe uygun, duvar rölyefleri, iç ve dış mekan heykelleri yapıyoruz. Heykel ve rölyefler müşterilerin dikkatini çeker, sürekli akılda kalmayı sağlar, ortamın havasını değiştirir, kurumsal izlenim oluşturur, satışları arttırır. Heykeller ve rölyefler firmaların kurumların ortam logoları gibidir. Bulundukları alanda insanlara akılda kalıcı ve olumlu mesajlar verirler. İyi kurgulanıp yapılan bir heykel yada rölyef, binlerce sayfa kitabın anlattığı ana fikri tek başına üzerinde taşıyabilir. Geçmişte yaşamış insanların toplumsal kültürü, tarihi mesajları mağaralarda duvar rölyefleri ile günümüze aktarılmıştır. Heykeller, rölyefler dün olduğu gibi bugün de önemini korumaktadır.

Rölyef Nedir?
Rölyef Nedir?

    Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesi firmamız çeşitli rölyefleri, atölyemizde konusunda uzman heykeltraşlar ile yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir