Ömer Halisdemir

0 Comments

Ömer Halisdemir: 20 Şubat 1974’te Bor, Niğde’de doğmuş, 16 Temmuz 2016 Gölbaşı, Ankara’da hayatını kaybetmiş, kahraman Türk askeridir. 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen koruma astsubayıydı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

 

Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir
Ömer Halisdemir

Yedi çocuklu bir aileden gelen Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu’da okul çıkışlarında çobanlık yaptı. Hatice Halisdemir ile evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babasının anlattığına göre, 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan’da görev yapmıştı.

Ömer Halisdemir’in Anısı

Halisdemir’in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir’in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen “30 Kuş” adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir’i anlatan “30 Kuş” adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016’da Toroslar, Mersin’deki Şehitler Parkı’na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye’deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde’de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye adı verilmiştir.

Ömer Halisdemir Heykeli

Ömer Halisdemir’in heykeli, büstü, anıtı, rölyefi, biblosu, savaş rölyefi gibi tüm sanatsal eserleri Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyemizde bulabilirsiniz.

Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesinde, tarihe damgasını vuran tüm ünlülerin, masal kahramanlarının heykelleri ve büstleri yapılmaktadır. Ayrıca Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesinde heykel büst anıt onarım, tamir, boyama, revizyon ve bakım işleri yapılmaktadır. Atatürk ve diğer ünlülerin Heykel maliyeti, fiyatı boyutlara göre belirlenmektedir. www.heykelbust.com adresimizi ziyaret edip, tüm heykel büst ve anıt çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir