Heykel Nedir?

0 Comments
Heykel Satışı

Heykel nedir

Heykel Nedir? Herhangi bir canlının, çoğunlukla insanın göründüğü şekilde yapılmış biçimine heykel denir. Heykel genelde tam vücuttan yapılır. Bunların bele kadar olanlarına büst adı verilir. Heykeller tek bir canlıyı (insan hayvan) tasvir edecek şekilde yapılır. Birkaç heykelden meydana gelmiş anıtlara heykel grubu adı verilir.

Heykel Yapımı

Heykeller, ağaç çamur, alçı, taş ya da çeşitli madenlerden yapılır. Ağaç ve taş heykeltıraş olunarak, çamur heykeller cisimlenerek, maden heykeller dökülerek yapılır. Canlı ile aynı büyüklükte olan heykeller, gerçekteki ölçülere uyarlar. Gerçekten çok ufak heykeller; biblo, statü olarak adlandırılırlar. Bir düzlem üzerine yarım kabartma şeklinde yapılmış heykeller de rölyef denir. Bu işle uğraşan, heykel yapan sanatkârlara da heykeltıraş ismi verilir.

Heykel Nedir?

 

Heykel Nedir? Çeşitli maddelerden herhangi bir hayvan, insan ve eşyanın üç boyutlu olarak yapılan şekline Heykel denir. Heykel adı genellikle tam vücutlu olan yapıtlara denir. Heykellerin etrafı tamamen boş olup, bir yere dayanmazlar.

Büst

Bele kadar, yarım olan insan heykellerine Büst adı verilir.

Heykellerin Yapısı

Heykeller hangi maddelerden yapılır?

Heykel denince tek şekil akla gelir. Bir kaç şekilden meydana gelen yapıtlara Heykel grubu denir. Heykeller madde olarak taş, mermer, maden, ağaç, alçı, çamur, plastilin, polyester, balmumu, çimento gibi malzemelerden yapılır. Maden hâriç sert olan maddeler oyularak, traş edilerek, yumuşak maddeler ise şekillendirilerek, maden heykellerde dökülerek meydana getirilir. Heykellerin doğadakinden küçük olanlarına Heykelce, büyük olanlarına Colossale-büyük heykel, Doğadakinin aynı olanlarına da çoğunlukla Heykel denir.

Yatar Heykel

Heykellere vaziyetlerine göre de: Ayakta duranlarına Ayakta heykel, at üstünde olanlarına Atlı heykel, lahit kapakları üzerine yapılan heykellere de Yatar heykel adları verilir.

Heykeller konularına göre de: Mitolojik-Esatiri, timsali allegorik heykel adlarını alırlar.
Bir kişinin benzeri olarak yapılanlara Portre heykel denir. Bunlar yalnız canlı modelden değil de resim ve fotoğraflardan yada diğer bir heykelden bakılarak, kalıp alınarak ta yapılır.

Peygamber yada evliya heykellerine İkonik heykel adı verilir. Heykeller kentlerin meydanlarını, yapılan iç ve dış bölümlerini süsleyen, estetik güzelliğe sahip halkın ilgisini çeken yapıtlardır.

Heykel Bakım Boyama ve Tamir Yapıyoruz

Ayyıldız Heykel ve Sanat Atölyesi olarak, Heykel boyama, park heykelleri boyama, masal parkları tamir boyama, sanat parkları heykelleri tamiri bakımı boyaması, her türlü heykel tamir, bakım işlerini yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir